Atölye İçeriği

Katılımcıların kendi içindeki clownesk öğeleri bulmasını sağlamak.

Atölye, profesyonel tiyatro sanatçılarının yanı sıra içindeki clown’ı aramaya ve kendisini geliştirmeye hevesli, 16 yaş ve üzeri herkesin katılımına yöneliktir. ‘clown’ nedir? Kendini olduğun gibi ifade edebilme özgürlüğünün en sınırsız olduğu yerdir! Başarısızlığın ardından umudunu hiçbir zaman kaybetmeme yetisine sahip olmak. Zayıf yönlerinin aslında en güçlü yönlerin olabileceğini bilebilmek. Her düşüşten sonra ayağa kalkılabileceğini bilmek. Bir çocuk gibi saf ve masum, duygularını açığa vurabilmek. Gözyaşından gülücüklerin içine geçebilmek. Hayat coşkusunu bütünüyle içinde taşıyabilmek, sana yapılan bir kötülüğü anında unutup hayata devam edebilmek. Herkes için en iyiyi istemek. Düşüncelerin peşinde değil, duyguların peşinden koşabilmek. Savunmasız olmak ama olabildiğince de cesur davranmak. Kraldan, padişahtan, başbakandan korkmamak. Hiç bir şeyi oynamadan, kendi iç dünyanda kendinle yüzleşebilmek. Büyük bir samimiyet ve alçak gönüllülük dünyasında olabilmek. Kısacası kendin olabilmek; korkusuzca, hiçbir tabu ve ön yargının içinde olmadan. Topluma aykırı hareket edebilmek, haksızlığı en yüksek sesle haykırabilmek. Dünyadaki acıları görürken bir gözünle ağlayıp diğer gözünle gülebilmek. Kötünün olduğu yöne insanların kafalarını çevirmelerini bütün gücünle önlemeye çalışmak.

Atölyenin Kazanımları

Katılımcıların öz benliğinde şimdiye kadar zayıf biçimde algılamış olduğu özelliklerin nasıl bir pozitif iletişim aracına dönüştüğünü hissedebilmek.
Herkesin kendini maskelerin ardında sakladığı günümüz dünyasında, kendini korkusuzca ifade etme özgürlüğünü tadabilmek.
Toplum içindeki cesaretini artırmak, iletişimde mizahın gücünü kullanarak daha iletişime açık birey haline gelmek.
Kendi iç dünyanda bilmediğin yönlere yolculuk yapabilmek, coğrafyalarını gezebilmek, ruhunu keşfetmek.
Gezilmesine izin vermek ve çok sayıda tebessüm eden yüzü yanında götürebilme gücüne sahip olmak.
Sadece olduğun gibi olarak,bunun ne kadar büyüleyici ve etkileyici bir araç olduğunu hissetmek. Sadece kendini ve evreni hissetmek, evrenin merkezinde bütün kalbinle olmak, kalbini evrenin merkezi yapmak.

Detaylar

Eğitmen: Hakan Yavaş