Melike Aslı Kılan

Devlet Tiyatrosu Oyuncusu, Eğitmen

1971, İstanbul doğumludur. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Ana Sanat Dalı mezunudur. 1994 yılında sözleşmeli, 1997 yılında da kadrolu olarak Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda mecburi hizmetine başlamış ve 2005 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’na tayin olmuştur. 1994-2005 yılları arasında birçok oyunda görev almıştır.

Keşanlı Ali Destanı, Dallar Yeşil Olmalı, Kanlı Nigar, Yedi Kocalı Hürmüz, İkinci Caddenin Mahkumu, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Lisistrata, Zengin Mutfağı, Kanuni, Küçük Korku Dükkanı, Küçük Kara Balık oynadığı oyunlardan bazılarıdır. Ayrıca 2002 yılında Hollanda Kültür Bakanlığı ve İstanbul Devlet Tiyatrosu işbirliği ile gerçekleştirilen Ferhat ile Şirin Projesi’nde Mehmene Banu rolünü alarak, Hollanda, Belçika ve Almanya’da da sahneye çıkmıştır.

2005 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’na tayin olmuştur. Burada Sevgili Hayat, Hayatı Yaşamak, Şahane Düğün adlı oyunlarda görev almış, 2010 yılı itibariyle İzmir Devlet Tiyatrosu’na tayin olmuştur. Burada da sırasıyla Kadın İle Memur (ödüle layık görüldü), Nora, Son Çığlık (ödüle layık görüldü) adlı oyunlarda görev almıştır.

Ayrıca 2007-2008 yıllarında Amsterdam Studio Anna Mora bünyesinde Alexander ve Girokiness Teknikleri üzerine eğitim almıştır. Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde 2012-2015 yılları arasında Diksiyon ve Oyunculuk, 2013-2015  yılları arasında, MEB ‘e bağlı İzmir Art Academy’de Alexander Tekniği üzerine dersler vermiştir.

Girne Amerikan Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Ana Sanat Dalı bünyesinde, temel oyunculuk, doğaçlama ve diksiyon öğretim üyeliği yapmıştır.  İzmir Devlet Tiyatrosu’nda 2016-2017 sezonunda sahnelenen Yanık isimli oyunda Nevval rolünü, 2017-2018 sezonunda Çılgın Dünya oyununda Erifilya rolünü, 2018- 2019 sezonunda da (halen gösterimde olan) İkimizin Dünyası oyununda on bir ayrı rol üstlenmiştir.

Sonradan Görmeler, Çiçeği Büyütmek, Hisar Buselik gibi TV dizilerinde ve TRT Pabucu Yarım çocuk programında rol almıştır. Halen İzmir Devlet Tiyatrosu Sanatçısı olarak görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda, Bu Tiyatro bünyesinde, Barbaros Uzunöner’in uyarlayıp yönettiği, Türkan Saylan’ın hayatından kesitlerin anlatıldığı, “TÜRKAN” adlı tek kişilik oyunu oynamaktadır.