Meral Karamuk Uğurşan
Yazar, Oyun Yazarı, Çevirmen

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Anasanat Dalı Dramatik Yazarlık Sanat Dalı mezunudur. İngiltere’de The Sheffield College’da dil eğitimi almıştır. Londra Haber Gazetesi, Cumhuriyet Kitap Eki, Roman Kahramanları Dergisi, Yeni Tiyatro Dergisi ve Okyanus Dergisi’nde yazıları yayımlanmıştır. Halen Yeni Tiyatro Dergisi’nin İngiltere temsilciliğini yürütmektedir.  İngiliz gazeteci ve yazar Angela Neustatter’in yazmış olduğu, 2015 Ekim ayında basılan ve tüm dünyada online çalışarak başarıya ulaşmış girişimcilerden söz eden “The Lifstyle Entrepreneur” isimli kitapta yer alan 30 girişimciden biridir. Amerika’da bulunan ve çocuklar için dokuz ayrı dilde kitap yayınlayan Tiny Readers Publishing’in yazarları arasında yer almaktadır. Basılmış olan çocuk kitapları; Çantam Bana Küstü, Küpeli KediSaf TilkiMy Little VisitorThe Cat With EarringsThe FunfairMy Dear FriendDedemin HazinesiGizli İşlerZararı YokKelebek Ömrü Kadar ve Hani Her Şey Oyundu adlı yayınlanmış radyo oyunları bulunmaktadır. Başlıca çevirileri; Cadılar (Tiyatro Oyunu, Roald Dahl), Dönüşüm, (Tiyatro Oyunu, Franz Kafka), Enginar Kalpler, (Sita Brahmachari), Prenses ve Yunus, (Dan Allatore), Arena 1, (Morgan Rice), Arena 2, (Morgan Rice) ve (Radyo Oyunu). Acil Şifalar adlı tiyatro oyunu, Suat Taşer Kısa Oyun Yarışması ödülü almıştır. Öykü Başarı Ödülleri ve Suat Taşer Kısa Oyun Yarışması Ödülü bulunmaktadır.

Yazarın Yayınları

“Ne zamandan beri on dört yaşındaki çocuklar parfüm kullanıyor?” diye sordu babam.
Utanmıştım.
“Ben çocuk değilim ki…” diyebildim.
“Yetişkin de değilsin!” dedi babam.
“Neyim ben o zaman?” diye sordum kırgın bir sesle.

Sabahın köründe, evin içinde çınlayan borazan sesiyle kim uyanmak ister? Reha’nın dedesi, işte böyle biri. Aklına estiği gibi davranır, tuhaflıklarıyla herkesi şaşırtır.
Reha kim mi? Bir çikolata fabrikası kurmaya kararlı on yaşında bir çocuk. Ancak işe başlamak için sermayeyi nasıl bulacağını bilememektedir. Dedesi ona yardım edeceğini söyleyince Reha pek sevinir. Ancak böyle “yaramaz” bir dede, torunu için acaba ne oyunlar hazırlamıştır?

On bir yaşındaki Mira sıra dışı sanatçı ruhlu ve dışa dönük aile bireyleri arasında kendini her zaman istediği gibi ifade edememektedir. Çok sevdiği büyükannesi Josienin sağlığı kötüleştikçe etrafındaki insanların sırlarını öğrenmeye kendisi de sırlar saklamaya başlar. Gizemli bir çocuk olan Jidéye ilgi duymaktadır. Jidénin geçmişinde büyük acılar vardır ve başka acılardan korunmak için kalbinin etrafını katmanlarla kaplamıştır tıpkı bir enginar gibi. Mira çok sevdiği birinin kaybını yaşarken bir yandan da çevresindeki gizemli ve büyüleyici dünyayı keşfetmeye başlar.