Hakan Yavaş

Tiyatro Oyuncusu, Yönetmen, Clown

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Oyunculuk Bölümü’nden mezun oldu. Salihli Belediye Tiyatrosu’nun üç yıl boyunca Genel Sanat Yönetmenliğini görevini üstlenmiştir. Viyana Üniversitesinde ‘Tiyatro Bilimi’ bölümünde yüksek öğrenime, ardından doktora çalışmasına başlamıştır.

Viyana’da kendi tiyatrosu olan Tiyatrobrücke’yi (www.tiyatrobruecke.at kuran Yavaş’ın yönettiği oyunlardan başlıcaları; Aşk Yaşayanlar İçindir (Deniz Turhan Hotiç), Bu Hasret Bizim (Deniz Turhan Hotiç), Taziye (Murathan Mungan),  Aşkımız Aksaray’ın En Büyük YangınıYa Muçi-Yoki ya Hamak (Deniz Turhan Hotiç), Tam Rolünde (Leoniye Ossowski), Bugünkü Dersimiz (Deniz Turhan Hotiç), Kuvayı Milliye (Nazım Hikmet Ran), Yedi Kocalı Hürmüz (Sadık Şendil), Deli Dumrul (Güngör Dilmen), Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz (Aziz Nesin), Keşanlı Ali Destanı (Haldun Taner), Fremde Monologe [Yabancı Monologlar] ve Nach der Grenze [Sınırdan Sonra] olmak üzere 17 oyun sahnelemiştir.

2002’de Avusturya Kültür Bakanlığı’ndan teşvik ödülü alan Fremde Monologe ile Kahire Uluslararası Tiyatro Festivali’ne ve Viyana’da yönettiği Nasreddin Hoca ve Till Eulenspiegel adlı çocuk oyunu ile Uluslararası Multikids Tiyatro Festivali’ne davet edilmiştir. Viyana’da bulunduğu süre içinde Volkstheater [2ooo], Schauspielhaus[2001-02], Burgtheater [2oo2-o5] ve Aktiontheater [2005] gibi Avusturya Devlet Tiyatroları ve çeşitli özel tiyatrolarda oyuncu ve reji asistanı olarak görev almıştır.

2008 yılında Erzurum Devlet Tiyatrosu’nda İki Efendinin Uşağı ve İki Bavul Dolusu oyunlarını yönetmiştir. Çok sayıda sokak tiyatrosunda rol almıştır.

Lassaad Saidi, Marcello Magni, Alen Gautre, Jos Huben, Linda Scott, Michael Chistensen, Richard Dikki, Yoshi Oida, Andre Riot Sarcey, Cal McCrytal ve Giora Seeliger gibi dünyanın önde gelen oyunculuk eğitmenleri ile 20’yi aşkın oyunculuk ve clown workshop’una katılan yönetmen, 1997 yılından bu yana Rote Nasen bünyesinde clown olarak çalışmaktadır.

https://sehirtiyatrolari.ibb.istanbul/Artist/Detail/293